Výsledky liečby

Výsledky liečby

Chromozomalna aberacia 9-17,


DMO- Spasticka dipareza, axialny hypotonus, skolioza.


Sedi sam, ale neposadi sa. plazi, ale odraza sa len pravou nohou.

Pri chodzi s oporou spickuje, viezne dorziflexia. krci nohy.

Posadi sa s oporou.

Rozprava dvojslabicne slova- mama, tata,baba,dede,


Ma rad zvukove hracky,auta, Stavebnice bura.

Po liečbe:


1. Maťko začal viac rozprávať, vie povedať viac slov,
2. snaží sa dostať na 4 aj keď ešte neštvornožkuje po kolenách(čo predtým nerobil, iba sa plazil),

3. sedí v pohode sám a chodí za ruky

i-matkohl-nastolicke.jpg

4. ešte počas liečby v Egypte sa naučil plávať v kolese

i-matkohl-plavavkolese.jpg

i-matkohl-plavavkolese2.jpg

5. naučil sa hovoriť aj mená kamarátov, čo tam boli s nami /Katka, Linda, Kubko-v jeho reči Kaka, Dida, Kuko

i-matkohl-vmori.jpg

Maťko teraz robí úžasné pokroky, neskutočne sa mu “rozviazal jazyk” a začíname chodiť len za jednu ruku :), keď sme boli v Egypte chodil ešte za obidve. Stabilita sa u neho zlepšila.

i-matkoh-pri-lavicke.jpg i-matkoh-na-kruhoch.jpg

Štítna žľaza – posledné výsledky boli zlepšené, doktorka nám znížila dávku na obdeň /doteraz bral každý deň / 12.5 mcg.

Čo sa týka chorobnosti, viac-menej odkedy sme z väčšej časti vysadili kravské mlieko, nebol chorý.

Motorika – chodí za jednu ruku stále, zlepšilo sa to že napr. sa snaží zohnúť, keď zbiera kamienky, palice atď, čo predtým nerobil, štvornožkuje s podoprenými lakťami, s oporou sa postaví, popri nábytku chodí v pohode sám, keď sa má čoho držať, tlačí svoj veľký kočík. V Roomeri závesnom ap. chodí sám a nemusí sa ničoho držať. Skôr mám pocit, že u neho je to psychický blok, aby sa pustil sám behať bez držania za ruku, lebo v pohode ustojí sám, musí sa držať aspoň špagátika. Ale veľmi nám pomohol Bobath – určite viac ako Vojtovka a fakt je, že rehabilitačná sa s ním nadrela. Teraz je už odvážnejší, doma prejde popri nábytku v pohode, keď sa drží, už sa toľko nebojí. Vonku prejde už dosť veľa, teda keď sa mu chce a má motiváciu.

i-matkoh-pri-tyci.jpg i-matkoh-pri-aute.jpg

Rečovo išiel veľmi dopredu, rozšírila sa mu slovná zásoba, okrem jednoslovných hovorí už aj viacslovné spojenia, niekedy sa mu podarí celá veta.

Je vnímavejší, všetko ho zaujíma, naučil sa rozpoznávať všetky typy áut podľa loga.

Pýta sa na nočník, aj keď to nie je ešte úplne stopercentne.

Papá sám lyžicou aj keď polievka je ešte všade, ale tréning to spraví. Viac si presadzuje svoje.

Takže pokroky určite sú a veľké len nech to tak ide aj ďalej.

Takto Maťko trénuje v závese.

i-matkoh-v-zavese.jpg

i-matkoh-na-koni.jpg

Maťko začína viac spájať slová – a začína viac odvrávať. Začal tlačiť kočík, nechce nikomu dovoliť aby mu pomáhal…

i-matkoh-tlaci-kocik.jpg

Po 14. mesiacoch liečby:

Maťko začal chodiť do integrovanej škôlky na cca 3 hod denne, adaptoval sa celkom dobre, veľmi sa mu tam páči a rýchlo si zvykol na učiteľky aj deti. Zapája sa do činnosti, pamätá si pesničky aj básničky zo škôlky, dokonca tam robi činnosti, ktoré ho doma veľmi nebavili napr. vystrihovanie kreslenie.

Štítna žľaza
– posledné výsledky boli zatiaľ OK, berieme stále 12.5 mcg obdeň, ďalšiu kontrolu máme v marci.

Neurológ
– neurologička bola spokojná po Egypte, v správe – reč podstatne zlepšená, v porovnaní pred Egyptom zlepšené, chôdza za jednu ruku, diparetická, pravá nôžka dobrá, ľavá spičkuje, lepší nález ako pri poslednom vyšetrení /správu posielam v prílohe/.

Logopedička čo ho videla tesne pred Egyptom povedala teraz, že je vidieť posun, má čistejšiu reč, je trpezlivejší a je na ňom vidiet záujem, že sa chce učiť a povedala že je úplne iný).
Všetko počíta /obrázky, hračky../, rozšírila sa mu slovná zásoba, začína rozprávať “R”, pusa sa mu nezastaví 🙂 začali ho konečne baviť viac knižky vydrží pri nich dlhšie aj keď si vyberá, nie všetky ho zaujmú, začíname sa učiť farby, kladie otázky čo to bolo, čo sa stalo, kde, kto, a potom /znamená čo bude potom? čo sa stane?/, pamätá si jednoduché básničky, pesničky, začali ho baviť kreslené rozprávky v telke /predtým len reklama a hudba/.

Motorika – najlepšia správa na koniec, Maťko deň po štvrtých narodeninách začal úplne sám chodiť – no je to výsledok určite aj denného chodenia v roomeri a krvopotného odbúravania strachu, keďže predtým chodil len za ruku, najprv sme sa snažili chodiť tak, že som ho držala zozadu za nohavice, traky, bundu /prípadne čo sa vyskytlo/, keď si zvykol, prešli sme na :traky, teraz sa chytil už len za traky a išiel úplne sám… ešte boli problémy pri rovnováhe napr. na nejakých nerovných povrchoch ale hádam sa to časom spraví no dlho sme sa netešili, 6.1. si pri sánkovačke s dedkom zlomil nohu /píšťalu/ …takže momentálne máme sadru do 9.2. a vôbec netuším ako sa to odrazí na tej chôdzi, lebo mesiac ju vôbec nezaťažoval … Dúfam, že sa nevrátime úplne naspäť, uvidíme keď bude dolu sadra.

i-matkoh-pred-penzionom

Maťkove pokroky:

chôdza – od tej zlomenej nohy to dalo dosť zabrať zase ho postaviť na nohy, lebo po tej sadre bol úplne drevený a mal slabé svaly na nohách, no našťastie sa to postupným zaťažovaním podarilo aj vďaka našej rehabilitačnej sestre, ktorá nás naučila špeciálne cviky. Teraz už Maťko behá sám bez pomoci, na rovine v pohode, problémy sú ešte na nerovných plochách, alebo samozrejme keď si nepozerá pod nohy… Schody zvláda s pomocou a s pridržiavaním sa zábradlia. Stabilita chôdze sa postupne zlepšuje.
Vie sám piť z veľkého pohára, papá sám lyžicou, pozná skoro všetky farby. Ako som spopmínala chodí už do škôlky a tá mu úžasne pomáha, veľmi si obľúbil deti aj pani učiteľky a naučil sa veľa nových básničiek aj pesničiek /problém je s jeho hanblivosťou…)/. Reč je čistejšia, R už rozpráva celkom pekne, problém má niekedy s hláskami š a č.
Všetko komentuje, pusa sa mu nezastaví. Odkedy začal behať, je ako “odtrhnutý vagón” veľmi neobsedí, je problém ho niekedy donútiť sedieť a taktiež už nemá takú pozornosť ako keď mal sadru napr. pri knižkách už toľko nevydrží, je dosť hyperaktívny, hlavne keď má niekde čakať. Teraz sme sa vrátili po mesiaci z Tatier z liečenia zameraného na DC a imunitu, tak dúfam, že mu to pomôže.

i-matkoh-pred-penzionom

i-matkoh-na-luke

i-matkoh-na-kameni

i-matkoh-pri-helikopterei-matkoh-v-lese


Baner

gif1.gif

gif2.gif

gif3.gif

gif4.gif

gif5.gif